محل تبلیغات شما

سلام بر شما خوبان!

این روزها دیگر کسی وبلاگ نمی نویسد! و من خیلی از دوستان وبلاگ نویس را گم کرده ام! این روزها ما بزرگ شده ایم و میانسال و مشکلات ما نیز با خود ما بزرگ شده اند! اونقدر بزرگ که پنج ماه نتونی به طبیعت دلخواهت بری! البته ناشکری هم نمی کنم!! شاید همین ۵ ماه هم حالا به خیلی دلایل برای بعضی آرزو باشه

شاید از تیترم تعجب کنید! اصلا قله ای به اسم پرچنان حتی برای خیلی از کوهنوردان نا آشناست چه برسه به اینکه بخواهند اطلاعاتی از آن داشته باشند. به لطف یکی از دوستان مجازی ، آقای مجید ملک محمدی، امسال با این کوه زیبا آشنا شدم. هیچوقت بعضی آمار اونقدر که برای بعضی مهمه برای من مهم نبوده! مثلا این که ارتفاع دقیق یک قله چقدره یا در کدوم استان قرار داره و . چیزی که خیلی ها سرش دعوا دارند. اما پرچنان چند نکته داره که وقتی همزمان بهش توجه کنی برات جالب می شه!

۱- ظاهرا بر خلاف تصور خیلی ها و حتی بر خلاف درج در منابع بلندترین قله البرز شرقی نه شاهواره، نه میشینه مرگ و .

۲- پرچنان یک ۴۰۰۰ متری واقعیه و نه سه هزار و نهصد و اندی!

۳- از همه اینا جالبتر این که با وجود قرار داشتن مسیرهای صعود شناخته شده به این قله در استان مازندران، اما به شهادت گوگل قله در استان تهران قرار گرفته که بسیار جالبه!!

اما اینکه چرا این قله را علم کوه نامیدم! خوب کوههای شاخص در دنیا به دلیل اهمیت و ارزشی که دارند اسمشون برند می شه و کوهی که شباهت هایی به اون ها داشته باشه را با همون نام یاد می کنند! مثلا به علم کوه یا اشتران کوه آلپ ایران می گویند. یا قله قدم گاه را با نام علم کوه سمنان یاد می کنند! با این حساب با توجه به قرارگیری قله در استان تهران و صعب العبور و دیواره ای بودن نام علم کوه تهران چندان هم بی راه نیست!!

در مورد این قله گزارش های مفیدی در اینترنت قرار گرفته که بنده هم قصد تکرار اون ها را ندارم و تنها به خلاصه برنامه و نکات مهم اشاره می کنم.

این قله در نزدیکی روستاهای چرات در منطقه سواد کوه و نشل در نزدیکی جاده هراز واقع شده. شناخته شده ترین مسیر صعود این قله روستای دورافتاده و بکر چرات در انتهای منطقه آلاشت می باشد. قلم قادر به وصف طبیعت و زیبایی چرات نیست! دسترسی به این روستا نیز چندان راحت نیست و چندین کیلومتر جاده خاکی دارد که حین بارندگی تردد را تا حدودی دشوار می کند.

با گذر از تنگه ای زیبا در جنوب غرب روستا و ادامه دادن دره نارم و گذر از طبیعت بکر و سرسبز در کنار رودی پر آب، به دو گوسفند سرا می رسیم. دومی که در ارتفاع ۳۲۰۰ قرار گرفته می تواند محل نسبتا مناسبی برای کمپ باشد! البته در فصل تابستان چالش گله و سگ های آن یک مسأله جدی برای یک کمپ راحت هستند. با کمی جستجو می توان در این دره وسیع جاهای بهتری پیدا کرد!

در تعطیلات هفته اخیر به دلیل شرایط بارندگی و مه منطقه که اغلب ارتفاعات البرز را در بر گرفته بود مسیریابی و بررسی منطقه با مشکل مواجه بود و اگر track مسیر نبود عملا اجرای برنامه غیر ممکن می شد!! به جهت بدی شرایط جوی و عدم امکان ارزیابی به ناچار نزدیک گله کمپ انفرادی را برقرار کردم!!

هنگام شب باران، تگرگ و رعد و برق به مه اضافه شدند و شرایط کمپ دلپذیر تر از قبل! خدا رو شکر چادرم رو سفید از چالش بیرون اومد!

ساعت ۷ صبح استارت برای قله و منطقه همچنان مه آلود. بعد از گوسفند سرا و در فاصله کوتاهی از ادامه دره یک یال را که در سمت راست دیواره های قله قرار دارد بالا می کشیم! اصلی ترین چالش این مسیر وجود رگه های صخره ای قطور در میانه این یال است که پیدا کردن مسیر مناسب حتی با فایل جی پی اس آن هم در یک هوای مه آلود را کاملا مشکل می کند‌. اگرچه این صخره ها چندان فنی نیستند و از جاهای مختلفی راه می دهند ولی مسیریابی نامناسب می تواند زحمت ما را زیاد کرده و خطراتی داشته باشد!

کمی بالاتر از این صخره ها به خط الراس و سپس گردنه ای زیر یال نهایی می رسیم. این جا تقریبا تنها زمانی از برنامه بود که هوا در ارتفاعات کمی باز شد و می شد تا حدودی دورنمای منطقه خصوصا رخ شرقی بام ایران را به تماشا نشست!!

رسیدن به این گردنه به معنی پایان سختی صعود است چرا که در زمانی کوتاه با کمک پاکوب های مشخص آن از فراز دیواره ها می توان پای بر قله نهاد!! متاسفانه شکوه و عظمت پرچنان در زیر مه پنهان شده! شرایط جوی متغیر است و باید سریع به پایین برگشت! اگر عمری باقی باشد پرچنان را در یک روز آفتابی صعود خواهم کرد تا حسرت این برنامه را جبران کنم!!

موفق و شاد باشید!!

پرچنان علم کوه تهران!!!

در محضر آزادکوه ...

برنامه های اخیر ...

قله ,کوه ,ها ,یک ,پرچنان ,منطقه ,علم کوه ,این قله ,قله در ,قرار گرفته ,که در

مشخصات

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

cueseassoci rideveteg یک گمرکی ★&رمــــان و متــن زیبــا&★ پشتیبان هواشناسی خصوصی Omron Iran نماینده امرن در ایران ،فروش اینورتر یاسکاوا 0441 وبلاگ نمایندگی دهخدا F . N . A . CH reentcurdeho